Tanie rowery

Koniec roku i koniec kariery Szymkowiaka

Koniec roku i koniec kariery Szymkowiaka

Myślałem, źe nic ciekawego nie zdarzy się już przed końcem roku, a tu proszę. Portale dzisiaj donoszą, że Mirek Szymkowiak kończy karierę!

To naprawdę dziwna sprawa, jak łatwo i szybko zmienić się może wszystko w życiu piłkarza. Przecież jeszcze rok, póltora roku temu Szymkowiak wydawał się odnaleść właściwy bieg w swojej karierze. Jego nowy turecki klub, Trabzon, walczył o mistrzostwo kraju, a Chińczyk był jego podstawowym graczem, strzelając wiele ważnych bramek i świetnie rozgrywając. Tą pozytywną zmianę widac było po występach w kadrze. Szymek wreszcie grał na miarę oczekiwań, a Janas mówił, że przyjeżdzając na kadrę jest pełny ochoty do gry i nareszcie na nic nie narzeka. Żeby było weselej po Szymkowiaka zaczeła ustawiać się kolejka największych europejskich klubów z Juventusem na czele. Co prawda donosił o tym przede wszystkim “Fakt”, ale jednak…

Zanim podpisano jednak kontrakt ze Starą Damą naszedł Mundial, i Szymkowiak został jednym z tych piłkarzy na których zrzucono odpowiedzialność za porażkę. I trzeba przyznać, że coś w tym jest, bo w Niemczech zagrał beznadziejnie. Co prawda ta ocena może dotyczyć przede wszystkim pierwszego spotkania z Ekwadorem, które zadecydowało o naszej klęsce. Choć w zwycięskim spotkaniu z Kostaryką Szymkowiak też grał poniżej oczekiwań (a z Niemcami nie grał wcale).

Po powrocie z Mistrzostw Świata Szymkowiak szybko stracił miesjce w swoim klubie i przestał być powoływany do kadry. Teraz zaś generalnie kończy karierę i wydaje mi się, że to ostateczna decyzja.

Jest ona na pewno zaskakująca. Wszak w wieku 30 lat na pozycji środkowego pomocnika, gdyby doszedł do swojej optymalnej formy, mógłby jeszcze przez 3-4 lata węstępować na wysokim jak na siebie poziomie.

Mimo, że nie mogłem się do Szymkowiaka długo przekonać, to trzeba przyznać, że w ciągu ostatnich 10 lat był to jeden z najlepszych o ile nie najlepszy środkowy ofensywny pomocnik. W reprezentacji udwowadniał to być może, przez zbyt krótki okres czasu, ale niektóre jego mecze w Wiśle, w pucharze UEFA, a wcześniej w Widzewie były świetne.

Reasumując: pamiętam jak zawsze mnie dziwiło, że nawet 4 lata temu, kiedy Szymek miał już 26 lat, ciągle było słychać opinie, że to młody i perspektywiczny gracz… ale trzeba też obiektywnie stwierdzić, że miał niezły jak na polskie realia talent i mimo wielu przebłsysków, nie został on jednak do końca wykorzystany.

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku, dla Szymka, na jego nowym etapie życia i dla Was wszystkich.

Previous article
Wszystkiego najlepszego mili moi!
Next article
Zawieszą czy nie zawieszą
About the author